Skip to content

9 Morris StRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$302,000
Last Sale Date
Oct 23, 2012

Property Information

Block10404
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,926
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,300
47%
Improvement Value:$251,000
53%
Total Assessment$469,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,012+1.8%
2024$10,819+4.7%
2023$10,330+1.9%
2022$10,137+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$302,000
DeedBook 22202, Page 794

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 21820, Page 1602

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 6463, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1977