Skip to content

65 Stephen PlRockaway, NJ 07866

Built 1953

Last Sale Price
$354,900
Last Sale Date
Mar 31, 2006

Property Information

Block10406
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page104

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,363
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$213,100
57%
Improvement Value:$160,800
43%
Total Assessment$373,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,628+3.3%
2024$8,350+5.8%
2023$7,890+1.9%
2022$7,745+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$354,900
DeedBook 20574, Page 672

Property Sale

Sale
$289,000
DeedBook 5914, Page 99

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4593, Page 246

Property Built

Built

Year Built: 1953