Skip to content

27 Slope DrDover, NJ 07801

Last Sale Price
$343,500
Last Sale Date
Jan 24, 2012

Property Information

Block10601
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,786
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$276,600
52%
Improvement Value:$259,600
48%
Total Assessment$536,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,697+3.7%
2024$12,241+5.1%
2023$11,641+3.6%
2022$11,233+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$343,500
DeedBook 21971, Page 474

Property Sale

Sale
$402,000
DeedBook 6064, Page 32