Skip to content

64 Conger StDover, NJ 07801

Built 1968

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 9, 2013

Property Information

Block10601
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,750
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,000
52%
Improvement Value:$236,400
48%
Total Assessment$490,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,607+3.8%
2024$11,183+5.4%
2023$10,611+3.7%
2022$10,230+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 22341, Page 1943

Property Built

Built

Year Built: 1968