Skip to content

221 Perry StDover, NJ 07801

Built 1956

Last Sale Price
$152,000
Last Sale Date
Jul 24, 1995

Property Information

Block10602
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,911
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$242,000
57%
Improvement Value:$180,100
43%
Total Assessment$422,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,194+3.9%
2024$9,809+6.9%
2023$9,178+1.7%
2022$9,026+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 4227, Page 58

Property Built

Built

Year Built: 1956