Skip to content

43 Christopher StDover, NJ 07801

Built 1954

Last Sale Price
$158,000
Last Sale Date
May 19, 1995

Property Information

Block10607
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1.5SG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,876
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,500
53%
Improvement Value:$204,000
47%
Total Assessment$433,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,051+3.9%
2024$9,677+5.0%
2023$9,218+6.0%
2022$8,696+2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4246, Page 279

Property Built

Built

Year Built: 1954