Skip to content

25 Slope DrDover, NJ 07801

Built 1968

Owner
---
Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
May 19, 2025

Property Information

Block10605
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,680
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$265,600
53%
Improvement Value:$235,500
47%
Total Assessment$501,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,859+3.8%
2024$11,428+5.2%
2023$10,864+3.7%
2022$10,480+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,680DeedBook 24955, Page 392Recorded7/29/2025

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 5098, Page 154

Property Built

Built

Year Built: 1968