Skip to content

14 Crestmont DrDover, NJ 07801

Built 1965

Last Sale Price
$535,000
Last Sale Date
Sep 9, 2022

Property Information

Block10605
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,660
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$256,200
50%
Improvement Value:$251,400
50%
Total Assessment$507,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,025+3.8%
2024$11,585+12.3%
2023$10,316+3.8%
2022$9,941+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$535,000
Sq Ft1,660DeedBook 24518, Page 673Recorded10/26/2022

Property Built

Built

Year Built: 1965