Skip to content

19 Slope DrDover, NJ 07801

Built 1968

Last Sale Price
$224,900
Last Sale Date
Apr 5, 1999

Property Information

Block10605
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,004
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$268,500
56%
Improvement Value:$215,100
44%
Total Assessment$483,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,428+3.8%
2024$11,008+5.7%
2023$10,418+3.9%
2022$10,032+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 4951, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1968