Skip to content

57 Conger StDover, NJ 07801

Built 1950

Last Sale Price
$510,888
Last Sale Date
May 17, 2024

Property Information

Block10607
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,492
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
53%
Improvement Value:$194,700
47%
Total Assessment$412,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,177+3.9%
2024$8,835+5.1%
2023$8,403+6.2%
2022$7,915+2.2%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$510,888
Sq Ft1,492DeedBook 24754, Page 810Recorded5/29/2024

Property Sale

Sale
$67,500
Sq Ft1,492DeedBook 24514, Page 298Recorded10/20/2022

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5436, Page 215

Property Built

Built

Year Built: 1950