Skip to content

11 David StDover, NJ 07801

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 3, 2007

Property Information

Block10610
Lot9
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,663
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$229,700
55%
Improvement Value:$189,900
45%
Total Assessment$419,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,812+3.8%
2024$9,449+5.1%
2023$8,991+6.1%
2022$8,475+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951