Skip to content

142 Elm StDover, NJ 07801

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 2, 2003

Property Information

Block10606
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page106

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,590
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$273,300
59%
Improvement Value:$193,800
41%
Total Assessment$467,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,410+3.8%
2024$10,989+5.6%
2023$10,404+3.8%
2022$10,023+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5060, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1954