Skip to content

141 Birch StDover, NJ 07801

Built 1959

Last Sale Price
$375,000
Last Sale Date
Jul 8, 2010

Property Information

Block10707
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,413
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,300
56%
Improvement Value:$199,200
44%
Total Assessment$456,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,787+3.8%
2024$10,388+5.7%
2023$9,831+3.9%
2022$9,466+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$375,000
DeedBook 21581, Page 1073

Property Sale

Sale
$238,000
DeedBook 5483, Page 183

Property Built

Built

Year Built: 1959