Skip to content

10 Crestmont DrDover, NJ 07801

Built 1966

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
May 21, 1999

Property Information

Block10708
Lot36
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description1SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,156
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,400
54%
Improvement Value:$217,100
46%
Total Assessment$471,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,151+3.8%
2024$10,740+5.6%
2023$10,174+3.8%
2022$9,801+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4985, Page 199

Property Built

Built

Year Built: 1966