Skip to content

4 Crestmont DrDover, NJ 07801

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block10708
Lot39
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,834
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$254,400
47%
Improvement Value:$286,700
53%
Total Assessment$541,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,310+5.3%
2024$11,693+5.2%
2023$11,114+3.7%
2022$10,719+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000
Sq Ft1,834DeedBook 25049, Page 1946Recorded1/27/2026

Property Sale

Sale
$545,000
Sq Ft1,834DeedBook 24799, Page 1137Recorded8/29/2024

Property Built

Built

Year Built: 1966