Skip to content

219 Mt Hope AveDover, NJ 07801

Built 1900

Owner
---
Last Sale Price
$469,000
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block10715
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,220
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$149,500
41%
Improvement Value:$217,300
59%
Total Assessment$366,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,748+4.0%
2024$8,413+38.5%
2023$6,073+5.4%
2022$5,762+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$469,000
Sq Ft1,220DeedBook 25060, Page 106Recorded2/17/2026

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,220DeedBook 24508, Page 1644Recorded10/12/2022

Property Sale

Sale
$160,000
Sq Ft1,220DeedBook 24132, Page 1135Recorded5/17/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900