Skip to content

217 Mt Hope AveDover, NJ 07801

Built 1900

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Sep 10, 2021

Property Information

Block10715
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage2,399
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$148,000
35%
Improvement Value:$277,800
65%
Total Assessment$425,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156+3.9%
2024$9,777+10.6%
2023$8,838+4.4%
2022$8,463+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,399DeedBook 24252, Page 1339Recorded10/22/2021

Property Built

Built

Year Built: 1900