Skip to content

7 Blakely AveDover, NJ 07801

Built 1960

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Aug 25, 2003

Property Information

Block10716
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page107

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,932
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,600
50%
Improvement Value:$167,400
50%
Total Assessment$332,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,861+4.1%
2024$7,549+0.8%
2023$7,492+5.1%
2022$7,128+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 5995, Page 57

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook 5536, Page 57

Property Sale

Sale
$162,500
DeedBook 4819, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1960