Skip to content

167 Highview TerDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$161,000
Last Sale Date
Nov 14, 1997

Property Information

Block10805
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,520
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$244,000
63%
Improvement Value:$146,000
37%
Total Assessment$390,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,428+4.0%
2024$9,066+7.3%
2023$8,449+1.7%
2022$8,304+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 4677, Page 166

Property Built

Built

Year Built: 1961