Skip to content

57 Daniel StDover, NJ 07801

Built 1961

Last Sale Price
$172,500
Last Sale Date
Mar 21, 1995

Property Information

Block10802
Lot11
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page108

Building Details

Building Class16
Description1SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,468
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,200
61%
Improvement Value:$156,900
39%
Total Assessment$407,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,807+3.9%
2024$9,436+7.0%
2023$8,818+1.6%
2022$8,676+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$172,500
DeedBook 4163, Page 324

Property Built

Built

Year Built: 1961