Skip to content

100 Berkshire AveDover, NJ 07801

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 12, 2023

Property Information

Block10904
Lot12
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page109

Building Details

Building Class16
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,737
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$161,100
46%
Improvement Value:$186,100
54%
Total Assessment$347,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,543+4.9%
2024$8,145+5.5%
2023$7,719+3.2%
2022$7,483+2.6%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$147,000
DeedBook 5189, Page 107

Property Built

Built

Year Built: 1930