Skip to content

8 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block11101
Lot6
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,995
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,300
49%
Improvement Value:$246,000
51%
Total Assessment$486,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,748+1.3%
2024$11,598+6.0%
2023$10,940+1.8%
2022$10,745+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1969