Skip to content

4 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 28, 2017

Property Information

Block11101
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,764
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
31%
Improvement Value:$488,100
69%
Total Assessment$706,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,600+1.4%
2024$11,438+5.6%
2023$10,833+1.9%
2022$10,634+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 5875, Page 94

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 5316, Page 241

Property Built

Built

Year Built: 1969