Skip to content

10 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Jul 18, 2024

Property Information

Block11101
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,259
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
47%
Improvement Value:$271,000
53%
Total Assessment$508,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,846+1.3%
2024$11,690+6.0%
2023$11,028+1.9%
2022$10,827+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,259DeedBook 24812, Page 799Recorded9/25/2024

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft2,259DeedBook 23604, Page 522Recorded8/30/2019

Property Built

Built

Year Built: 1969