Skip to content

16 Miller AveRockaway, NJ 07866

Built 1969

Owner
---
Last Sale Price
$590,000
Last Sale Date
Mar 24, 2025

Property Information

Block11103
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,140
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$226,100
45%
Improvement Value:$277,300
55%
Total Assessment$503,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,771+3.7%
2024$11,354+5.6%
2023$10,750+1.9%
2022$10,551+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$590,000
Sq Ft2,140DeedBook 24904, Page 1014Recorded4/15/2025

Property Built

Built

Year Built: 1969