Skip to content

8 Miller AveRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$461,000
Last Sale Date
Dec 22, 2005

Property Information

Block11103
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,995
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$227,200
48%
Improvement Value:$249,600
52%
Total Assessment$476,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,153+3.7%
2024$10,756+5.9%
2023$10,157+1.9%
2022$9,972+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$461,000
DeedBook 6515, Page 199

Property Sale

Sale
$247,000
DeedBook 5022, Page 4

Property Built

Built

Year Built: 1969