Skip to content

11 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$339,900
Last Sale Date
Nov 7, 2002

Property Information

Block11103
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,937
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$218,000
45%
Improvement Value:$270,600
55%
Total Assessment$488,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,430+1.4%
2024$11,273+5.6%
2023$10,671+1.9%
2022$10,475+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$339,900
DeedBook 5740, Page 136

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook 5410, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1969