Skip to content

1 Lenox RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$419,000
Last Sale Date
Nov 21, 2003

Property Information

Block11104
Lot1
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,920
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,800
47%
Improvement Value:$267,100
53%
Total Assessment$507,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,856+3.7%
2024$11,430+5.8%
2023$10,799+1.8%
2022$10,605+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$419,000
DeedBook 20684, Page 1403

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 5652, Page 263

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4721, Page 314

Property Built

Built

Year Built: 1969