Skip to content

29 Queens RdRockaway, NJ 07866

Built 1969

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jul 14, 2017

Property Information

Block11102
Lot3
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description2SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,914
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,600
43%
Improvement Value:$316,200
57%
Total Assessment$553,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,971+1.5%
2024$12,782+5.6%
2023$12,104+1.9%
2022$11,881+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,914DeedBook 23166, Page 1791Recorded7/24/2017

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 6476, Page 274

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4309, Page 180

Property Built

Built

Year Built: 1969