Skip to content

7 Arlene DrRockaway, NJ 07866

Built 1976

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Oct 12, 2020

Property Information

Block11107
Lot7
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,660
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$245,100
39%
Improvement Value:$382,700
61%
Total Assessment$627,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,989+3.1%
2024$14,537+4.4%
2023$13,926+7.9%
2022$12,907+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft2,660DeedBook 23920, Page 345Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$289,900
DeedBook 5357, Page 116

Property Sale

Sale
$215,000
DeedBook 4056, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1976