Skip to content

114 Jordan RdRockaway, NJ 07866

Built 1977

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Mar 8, 2021

Property Information

Block11106
Lot4
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,656
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,600
33%
Improvement Value:$452,800
67%
Total Assessment$674,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,740+3.1%
2024$15,264+3.9%
2023$14,687+1.9%
2022$14,410+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,656DeedBook 24137, Page 943Recorded5/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1977