Skip to content

113 Jordan RdRockaway, NJ 07866

Built 1978

Last Sale Price
$505,000
Last Sale Date
Nov 1, 2017

Property Information

Block11108
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,670
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$247,100
38%
Improvement Value:$398,700
62%
Total Assessment$645,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,515+3.1%
2024$15,046+4.3%
2023$14,431+1.9%
2022$14,165+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$505,000

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 23241, Page 686Recorded11/14/2017

Property Sale

Sale
$463,125

From:

To:

Sq Ft2,670DeedBook 22634, Page 17Recorded12/11/2014

Property Built

Built

Year Built: 1978