Skip to content

33 Kings RdRockaway, NJ 07866

Built 1975

Last Sale Date
Jan 6, 2025

Property Information

Block11112
Lot14
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,178
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,700
46%
Improvement Value:$296,700
54%
Total Assessment$549,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,838+3.7%
2024$12,380+5.7%
2023$11,712+1.9%
2022$11,498+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975