Skip to content

30 Miller AveRockaway, NJ 07866

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 22, 2024

Property Information

Block11112
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,393
Acreage0.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,500
38%
Improvement Value:$426,700
62%
Total Assessment$687,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,394+3.3%
2024$15,873+4.0%
2023$15,257+1.9%
2022$14,978+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4485, Page 361

Property Built

Built

Year Built: 1996