Skip to content

47 Robin StRockaway, NJ 07866

Built 1974

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Mar 31, 2021

Property Information

Block11113
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,232
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$254,500
43%
Improvement Value:$333,400
57%
Total Assessment$587,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,771+3.7%
2024$13,283+5.4%
2023$12,604+1.9%
2022$12,370+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft2,232DeedBook 24116, Page 1422Recorded4/30/2021

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 5272, Page 372

Property Built

Built

Year Built: 1974