Skip to content

36 Kings RdRockaway, NJ 07866

Built 1974

Last Sale Price
$507,500
Last Sale Date
Apr 29, 2005

Property Information

Block11113
Lot19
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,221
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
44%
Improvement Value:$318,300
56%
Total Assessment$568,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,302+3.7%
2024$12,829+5.6%
2023$12,152+1.9%
2022$11,927+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$507,500
DeedBook 6326, Page 162

Property Built

Built

Year Built: 1974