Skip to content

28 Kings RdRockaway, NJ 07866

Built 1974

Last Sale Price
$401,000
Last Sale Date
Jul 12, 2016

Property Information

Block11113
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page111

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,212
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$250,100
43%
Improvement Value:$328,800
57%
Total Assessment$578,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,248+3.7%
2024$12,776+5.6%
2023$12,101+1.9%
2022$11,878+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$401,000

From:

To:

Sq Ft2,212DeedBook 22949, Page 1584Recorded7/22/2016

Property Built

Built

Year Built: 1974