Skip to content

36 Mt Hope RdRockaway, NJ 07866

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 7, 2016

Property Information

Block11201
Lot8
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,703
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$163,100
40%
Improvement Value:$249,500
60%
Total Assessment$412,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,578+3.9%
2024$9,220+2.9%
2023$8,959+2.1%
2022$8,773+2.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900