Skip to content

28 Mt Hope RdRockaway, NJ 07866

Built 1940

Last Sale Price
$228,000
Last Sale Date
Feb 9, 1999

Property Information

Block11201
Lot10
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description2SF G2 P
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,141
Acreage0.79

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$170,500
35%
Improvement Value:$321,800
65%
Total Assessment$492,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,741+3.7%
2024$11,320+2.6%
2023$11,037+2.1%
2022$10,813+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$228,000
DeedBook 4928, Page 48

Property Built

Built

Year Built: 1940