Skip to content

68 Seminole AveRockaway, NJ 07866

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 19, 2013

Property Information

Block11212
Lot2
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG1
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage1,134
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$225,000
56%
Improvement Value:$178,900
44%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,315+4.7%
2024$8,893+9.2%
2023$8,145+0.2%
2022$8,131+2.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 5415, Page 139

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4396, Page 173

Property Built

Built

Year Built: 1956