Skip to content

62 Seminole AveRockaway, NJ 07866

Built 1961

Last Sale Date
Apr 1, 2005

Property Information

Block11212
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page112

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-13
Sq Footage884
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$226,300
62%
Improvement Value:$140,300
38%
Total Assessment$366,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,412+4.9%
2024$8,016+10.0%
2023$7,285-0.1%
2022$7,290+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 6311, Page 49

Property Built

Built

Year Built: 1961