Skip to content

618 Mt Hope AveWharton, NJ 07885

Built 1941

Last Sale Price
$168,000
Last Sale Date
Jun 22, 2015

Property Information

Block11402
Lot35
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,408
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$152,700
57%
Improvement Value:$115,200
43%
Total Assessment$267,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,282+4.1%
2024$6,033+3.8%
2023$5,809+2.0%
2022$5,693+2.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$168,000

From:

To:

Sq Ft1,408DeedBook 22754, Page 1037Recorded7/29/2015

Property Built

Built

Year Built: 1941