Skip to content

123 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 1944

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
May 15, 2024

Property Information

Block11401
Lot13
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,578
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,000
35%
Improvement Value:$306,800
65%
Total Assessment$473,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,307+3.8%
2024$10,897+2.9%
2023$10,594+2.1%
2022$10,381+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,578DeedBook 24770, Page 1731Recorded7/3/2024

Property Built

Built

Year Built: 1944