Skip to content

133 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 1957

Last Sale Price
$330,500
Last Sale Date
Dec 22, 2017

Property Information

Block11401
Lot5
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage2,173
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,700
30%
Improvement Value:$362,800
70%
Total Assessment$521,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,279+3.7%
2024$10,874+2.6%
2023$10,603+2.1%
2022$10,390+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,500

From:

To:

Sq Ft2,173DeedBook 23282, Page 1910Recorded1/23/2018

Property Sale

Sale
$218,000
DeedBook 5046, Page 209

Property Built

Built

Year Built: 1957