Skip to content

113 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 1922

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Dec 31, 2020

Property Information

Block11401
Lot16
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1.5SFG2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,553
Acreage2.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$180,700
34%
Improvement Value:$343,700
66%
Total Assessment$524,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,464+3.7%
2024$12,021+23.4%
2023$9,737+13.9%
2022$8,546+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft1,553DeedBook 24035, Page 1090Recorded2/24/2021

Property Built

Built

Year Built: 1922