Skip to content

109 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 14, 2020

Property Information

Block11401
Lot18
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,564
Acreage1.94

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,200
38%
Improvement Value:$293,700
62%
Total Assessment$471,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,066+3.7%
2024$10,667+2.6%
2023$10,401+2.0%
2022$10,196+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$379,900

From:

To:

Sq Ft1,420DeedBook 23348, Page 1686Recorded5/23/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940