Skip to content

91 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 2003
Other Exempt

Last Sale Price
$85,000
Last Sale Date
Jul 15, 1999

Property Information

Block11401
Lot23
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description1SF G3
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,969
Acreage2.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$201,700
23%
Improvement Value:$678,800
77%
Total Assessment$880,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2014$18,834+7.0%
2013$17,608+1.7%
2012$17,321+4.6%
2011$16,557+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5019, Page 73