Skip to content

87 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Built 1982

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 9, 2013

Property Information

Block11401
Lot24
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class16
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage1,968
Acreage5.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$224,900
45%
Improvement Value:$270,800
55%
Total Assessment$495,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,428+0.6%
2024$12,359-3.2%
2023$12,762+1.0%
2022$12,637+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 20701, Page 1553

Property Built

Built

Year Built: 1982