Skip to content

41 Richard Mine RdDover, NJ 07801

Commercial

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block11401
Lot30
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class---
Description1SF
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,248
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
22%
Improvement Value:$390,800
78%
Total Assessment$503,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,571+1.0%
2024$12,443+33.4%
2023$9,329-9.4%
2022$10,293-1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 24342, Page 1487Recorded2/9/2022

Property Sale

Sale
$20,000
DeedBook 4252, Page 60