Skip to content

503 Mt Hope AveDover, NJ 07801

Built 1996

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 12, 2015

Property Information

Block11401
Lot41
Qualifier---
CountyMorris
MunicipalityRockaway Twp
Tax Map Page114

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-20
Sq Footage3,534
Acreage4.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$173,200
26%
Improvement Value:$483,500
74%
Total Assessment$656,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,628+3.5%
2024$15,093+5.0%
2023$14,372+2.0%
2022$14,086+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$475,000
DeedBook 21383, Page 1549

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4177, Page 164